پرش به محتوای اصلی

موقعیت استان

استان خوزستان دارای ویژگی های خاصی است که در کمتر استانی از کشور چنین ویژگیهای موجود می باشد و همین ویژگی ها عاملی گردیده تا استان خوزستان متمایز از سایراستان ها دیده شود و فرصت های مناسبی را فراهم آورده تا سرمایه گذاران اعم از داخلی و خارجی برای سرمایه گذاری از این فرصت ها استفاده نمایند که در این خصوص می توان به موارد ذیل اشاره نمود: 

  منابع عظیم نفت و گاز:

خوزستان رتبه اول را در کشور از نظر منابع عظیم نفت و گاز دارا است. در این خصوص منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر از فاکتورهای مناسب برای جذب سرمایه گذاران (داخلی و خارجی) برخوردار می باشد که دسترسی این منطقه به آب های آزاد اولیت خاص خود را به این موضوع بخشیده است.

استان خوزستان به عنوان مرکز اصلی فعالیت استخراج نفت خام و گاز طبیعی در کشور می‌باشد. اولین چاه نفت ایران در سال 1287 خورشیدی (1908 میلادی) در منطقه مسجد سلیمان به بهره‌برداری رسید و پس از ادامه عملیات اکتشافی، سایر حوزه‌های نفتی (هفتگل، نفت سفید، آغاجاری، لالی، اهواز و مارون) کشف و بهره‌برداری از آن‌ها آغاز شد. در حال حاضر بیش از 46 درصد میادین نفتی کشور و تعداد زیادی از میادین مستقل گازی کشور در استان خوزستان قرار دارد و حدود 70درصد از نفت خام استخراج شده در کشور به این استان تعلق دارد.

تاسیسات فولادی و ذوب آهن:

استان خوزستان رتبه دوم را در صنایع فولاد و آهن در کشور دارا می باشد که سرمایه گذاری در احداث کارگاه های مدرن و سایر صنایع مصرف کننده تولیدات صنایع مذکور باعث ایجاد فرصت های شغلی جدید و حفظ وضع موجود می گردد.سایر کارخانه های مهم این استان عبارتند از شرکت کشت و صنعت کارون، کارخانه سیمان بهبهان، شرکت فارسیت اهواز، مجتمع پتروشیمی فارابی، شرکت کربن و کارخانجات آجر ، مجتمع فولاد اهواز، نورد سنگین کاویان، شرکت صنعتی سپنتا و لوله‌سازی خوزستان

وجود کشت و صنعت های مختلف:

مزارع کشت و صنعت های متعدد نیشکر و غیر نیشکری در سطح استان شرایط لازم را برای ایجاد واحدهای تولید و کاغذ سازی، نئوپان و فیبر فشرده، خوراک دام، الکل سازی، تولید سرکه، تولید قارچ از باگاس نیشکر و کارخانجات دستمال کاغذی مهیا نموده است. همچنین امکان کشت محصولات متنوع کشاورزی همچون گندم، خرما، مرکبات، شلتوک، چغندر قند و ... و فعالیتهای دامداری و دامپروری بر موقعیت ویژه کشاورزی استان خوزستان افزوده است.

وجود رودخانه های پر آب کارون، کرخه، دز، زهره، مارون و جراحی:

یک سوم از آب های جاری کشور در این استان جریان دارد. از این امتیاز می توان درجهت سرمایه گذاری در امر کشاورزی، تحصیل برق، حمل و نقل، احداث بنادر و ناوگان صیادی، شیلات و گردشگری استفاده وسرمایه گذاران را در این امر ترغیب نمود. اجرای پروژه های تامین آب اراضی غرب حوزهکرخه از محل سد کرخه، پتانسیل بالائی را جهت ایجاد فرصت های شغلی جدید و همچنیناحداث واحدهای تولیدی کشاورزی فراهم آورده است.

 دسترسی به آبهای آزاد و بین المللی:

خوزستان در تعامل با آبهای آزاد و جهان موقعیت جغرافیایی ویژه ای دارد. ارتباط این استان با جهان خارج از این طریق حاصل گردیده است و نتیجه آن ایجاد بنادر بزرگی همچون بندر خرمشهر، بندر آبادان، بندر امام خمینی و بندر ماهشهر بوده است که علاوه بر استان، پتانسیل مناسبی را برای کشور ایجاد نموده است.

سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی اروند(آبادان-خرمشهر) پس از طی مراحل قانونی و تصویب مجلس محترم شورای اسلامی در تاریخ 4/5/83، فعالیت خود را رسماً آغاز نمود. این سازمان ، شهرهای آبادان را که بدلیل تاسیس پالایشگاه آبادان در سال 1912 میلادی یکی از شهرهای بزرگ صنعتی کشور و خرمشهر را که بدلیل وجود اولین بندر تجاری کشور ازدیر باز دارای موقعیتی ممتاز نسبت به سایر نقاط و شهر های بندری کشور بوده و همچنین جزیره زیبای توریستی مینو را تحت پوشش خود قرار داده و اکنون با تعیین این منطقه بااین موقعیت ممتاز بعنوان منطقه آزاد تجاری و صنعتی میرود تا به بزرگترین منطقه تجاری و صنعتی و گردشگری خاورمیانه تبدیل شود.

منطقه آزاد اروند در شمال غربی خلیج فارس به وسعت بیش از 165 کیلو متر مربع درمحل تلاقی اروند رود و کارون و دارای مرز مشترک با کشورهای عراق و کویت می باشد. این منطقه از دیرباز به دلیل وجود آب شیرین رودهای کارون و اروند، امکانات حمل ونقل جاده ای ، ریلی و دریایی از مناطق مرزی و نفت خیز کشور بوده و منجر به ایجاد اولین پالایشگاه نفتی خاورمیانه و بزرگترین بندر تجاری کشور شده است. وجود زمین های حاصلخیز کشاورزی و صید آبزیان و فرهنگ خاص بازرگانی در مردم از دیگر ویژگی های بارزاین منطقه است.همچنین زبان و فرهنگ و نسبتهای خویشاوندی مردم منطقه با کشورهایهمجوار نیز از مزیتهای منحصر به فرد می باشد.

 وجود امکانات زیربنائی:

شبکه منظم و گسترده حمل و نقل به عنوان اساس تجارت در این استان می باشد، وجود اتوبان های احداثی، راه آهن و فرودگاه ها و بنادر از لازمه های سرمایه گذاری محسوب می شوند که این استان از آنها برخوردار می باشد. از طرف دیگر چنانچه طرح اتصال راه آهن خرمشهر به شهر بصره در کشور عراق به اجرا درآید باعث خواهد شد تا ازاین طریق استان با عراق و کشور سوریه و نهایتاً به دریای مدیترانه متصل گردد وامکانات لازم برای صادرات و ارائه خدمات به اروپا از این طریق فراهم آید.

همجواری خوزستان با بازارهای مصرف جهانی (کشورهای حاشیه خلیج فارس):

وجود شرایط نا مطلوب آب و هوائی در کشورهای همجوار (حاشیه خلیج فارس) زمینه های لازم برای جذب سرمایه گذاری در امور کشاورزی و صنعتی در استان خوزستان را فراهم نموده است.

 کشاورزی:

استان خوزستان از جهت پتانسیل و قابلیت های کشاورزی در کشور بی نظیر و در دنیا از نقاط ممتاز است. متوسط حجم آورد سالیانه آبهای آن معادل 32 میلیارد متر مکعب ( یک سوم آبهای جاری کشور ) است.  گفته می شود از مجموع آبهای استان 8/19 میلیارد مترمکعب آن در کشاورزی و شیلات استفاده خواهد شد که بیش  از2 برابر مصرف فعلی است. سطح زیر کشت آبی استان سالیانه به 3/1 میلیون هکتار حدود دو برابر فعلی قابل  گسترش است و به یمن شرایط اقلیمش تا سه کشت در سال امکان دارد و توانسته قطب تولید شکر، گندم، ذرت ، روغن ، خرما ، مرکبات، گل و گیاه ، شیر،  گوشت ،  ماهی ومیگوی کشور باشد.

خوزستان از حیث زمین و مرغوبیت خاک و حاصلخیزی، یکی از بهترین جلگه های ایراناست که گاهی به دلیل ویژگیهای آب و هوایی می توان در سال دو بار محصول را در آن تولید نمود. فراوانی آب، وسعت و باروری خاک و تنوع طبیعی، این دیار را به جلگه ای زرخیز و پربرکت تبدیل نموده که در صورت استفاده صحیح و برنامه ریزیهای کشاورزی مکانیزه به تنهایی می تواند کشور را به لحاظ فرآورده های کشاورزی تأمین نماید وآنچه تاکنون در این استان به دست آمده با برخورداری از همان روش سنتی است که اگربهره گیری صحیح از این امر صورت پذیرد، بزودی خوزستان نه تنها به « طلای سیاه (نفت)، بلکه به ( طلای سبز) ( کشاورزی ) شهرت خواهد یافت. بی شک در کمتر استانی ازایران این همه رودخانه و آبهای پرخروش و مشرف بر دشتهای وسیع وجوددارد.محصولات آن عبارتند از خرما، پرتغال، سیب درختی، هندوانه، خربزه، خیار، سیب‌زمینی، پیاز، گوجه فرنگی، زیتون، نیشکر، گندم، جو و دانه‌های روغنی، برنج، اکالیپتوس و گیاهان دارویی.      

بخش اعظم محصولات تولید شده در استان خوزستان به خارج از کشور به ویژه کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می‌شود.

 تولید خرما:

 استان خوزستان بزرگترین تولید کننده خرما در سطح کشور و سرمایه گذاری بر رویاین محصول و صنایع تبدیلی آن از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابر نظارت کارشناسی پذیرفته شده بسته به نوع درخت خرما هر درخت سالیانه حدوداً 20 تا 30 کیلو خرما می دهد. در حال حاضر ظرفیت تولید خرما در استان معادل 120000تن میباشد که در صورت ایجاد اصلاحات لازم در کاشت و داشت و برداشت درآمد و جذب سرمایه و ترغیب سرمایه گذاران در هیات سرمایه گذاری ارز فراوانی را نصیب کشور خواهد داشت.

دامداری:

سهم استان خوزستان در تولید شیر برابر با 6 درصد شیر تولیدی کشور می‌باشد و هشتمین استان کشور در تولید شیر است. استان خوزستان از لحاظ تعداد جمعیت دامی رتبه پنجم را در کشور دارد. اگرچه چرای بی‌رویه دام در مراتع این استان باعث کاهش ظرفیت تولید علوفه در این مراتع شده است ولی استان خوزستان با داشتن زمین‌های کشاورزی مرغوب و آب فراوان، پتانسیل بالایی برای کشت انواع علوفه دارد. استان خوزستان این قابلیت را داراست که با افزایش تولید علوفه و غذای دام و ایجاد دامداری‌های صنعتی، به قطب تولید فرآورده‌های دامی کشور تبدیل شود. در استان خوزستان دامدارى به سه شیوه عشایرى، روستایى و جدید رایج است. پرورش گوسفند، بز، گاو، گاومیش، شتر و طیور در استان خوزستان رواج دارد.

معادن استان خوزستان

عدم وجود سنگ‌های دگرگون و سنگ‌های ماگمایی که از عوامل اصلی کانی‌زایی هستند، سبب گردیده تا ذخایر معدنی استان خوزستان محدود به معادن رسوبی غیرفلزی باشد که از آن میان سنگ آهک، دولومیت، سلستین، بیتومین، سنگ گچ، مارن آهکی، نمک سنگی، فسفات، سنگ لاشه حائز اهمیت هستند.

صنایع دستی

در استان خوزستان از چوب و سایر فراورده‌های گیاهی برای تولید انواع صنایع دستی استفاده می‌شود که عبارتند ازخراطی حصیر بافی،بوریا (حصیر زیر انداز)،کپوبافی،سبدبافی،فلز کاری،ورشو سازی،میناکاری،قلمزنی،تولید محصولات پوستی،گلیم،گلیم پارچه‌ای،پشتی،موج،مقنعه ،احرامی،ابریشم بافی،عبا بافی ،نمد مالی،محرق

معرفی یادمان های دفاع مقدس استان خوزستان

همه ساله شماری از مردم سراسر کشور برای زیارت محل شهادت رزمندگان اسلام عازم جنوب کشور می شوند تا نوروز را با یادآوری بی شمار دلاورمردیهای شهدای هشت سال دفاع مقدس آغاز کنند. در سال های گذشته محل شهادت و نبرد رزمندگان کشور با دشمن ساماندهی شده و یادمان هایی برای این کار ساخته شده است که بی شک معروفترین وخاطره انگیزترین این یادمان ها، شلمچه است. علاوه بر این سایر مناطق مهم دفاع مقدس شامل طلائیه، دهلاویه، هویزه، فتح ‌المبین، فکه و تنگه چزابه می باشد.